مشاهده جزئیات خبر

اولین جلسه شورای "سیاست گذاری نشان ملی تعالی ساختمان سبز"

اولین جلسه شورای "سیاست گذاری نشان ملی تعالی ساختمان سبز" در روز سه شنبه مورخ 19/09/1398 با حضور نمایندگان محترم نهادها و ارگانهای مختلف از جمله : معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی استاندارد، وزارت نفت وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و... و اعضای محترم دبیرخانه نشان تعالی ساختمان سبز و متخصصان حوزه ساختمان سبز برگزار گردد.
در ابتدای جلسه آقای دکتر مجربی عضو دبیرخانه نشان تعالی ساختمان سبز مختصری از روند و الزام شکل¬گیری ایده راه اندازی این دبیرخانه در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان را بیان داشتند. ایشان یکی از اصلی ترین مشکلات کشور در بخش انرژی را وجود ساختمان‌های دولتی و خصوصی با میزان مصرف انرژی بالاتر از متوسط جهانی برشمردند که موجبات آلودگی های زیست محیطی فراوانی را نیز به همراه دارد.  
این چالش با عدم حمایت ارکان دولتی از فعالان حوزه ساختمان های سبز و بهینه سازی مصرف انرژی تبدیل به بحران در کشور شده است. با این رویکرد شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان رکن اصلی ساخت و ساز کشور با هدف ترویج فرهنگ ساختمان سبز و حمایت از فعالان این حوزه در راستای قوانین نظام مهندسی اقدام به تشکیل دبیرخانه صنعت ساختمان سبز در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان نمود. زیر شاخه اصلی دبیرخانه صنعت ساختمان سبز، را می توان نشان تعالی ساختمان سبز معرفی کرد که با تشویق فعالان و ایجاد رقابت در این حوزه موجبات فرهنگ سازی هرچه بیشتر را فراهم می آورد. ایشان همچنین ابراز امیدواری کردند که در دوره هشتم شورای مرکزی نظام مهندسی نیز پیگیری های لازم در جهت به ثمر نشستن این طرح و فعال شدن هرچه بیشتر دبیرخانه انجام شود.
در ادامه  مهندس طاهری اصل مدیر فنی شورای مرکزی و عضو دبیرخانه نشان تعالی ساختمان سبز نیز بیان داشتند با توجه به تحولات جهانی و هماهنگ با رویکردهای مبتنی بر حفظ و ارتقاء محیط زیست در طراحی و ایجاد ساختمان، سازمان اقدام به تشکیل دبیرخانه تخصصی ساختمان سبز نموده است. این اقدام در پی تحولات دهه اخیر در کشورهای توسعه یافته صورت گرفته است که زمینه‌ی توسعه مشاغل جدیدی را نیز فراهم نموده است. در دیدگاه ساختمان سبز تمامی مراحل طراحی، تأمین مصالح و مواداولیه، ساخت، نگهداری و بهره برداری را دربر می‌گیرد و تاکید بر افزایش بهره‌وری در استفاده از انرژی، آب، مصالح و بازیافت آنها و تأمین تهویه مناسب می‌باشد که حداقل زیان به محیط زیست را فراهم می‌آورد. 
طی سال‌های اخیر در کشورهای پیشرو و توسعه‌یافته، آئین‌نامه‌ها و استانداردهای ویژه‌ای برای طراحی، تولید و بهره‌وری ساختمان سبز ارائه شده است و تلاش گسترده‌ای در سطوح مختلف سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، طراحی و اجرا برای تحقق ساختمان سبز به عمل آمده است. 
گسترش فعالیت‌های این دبیرخانه منجر به تغییراتی در راستای اصلاح و بازسازی ساختمان‌های دولتی، هدایت یارانه‌ها و همچنین تعمیم تفکر ساختمان سبز به سایر فعالیتهای ساختمانی و شهرسازی مانند مصالح سبز معماری سبز و حتی محله سبز ، از جمله جهت‌گیری جدید در این زمینه است.
    در ادامه طاهری اصل به شناسایی و معرفی ذی نفعان دبیرخانه پرداختند که از آن جمله می توان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت کشور و شهرداری ها، مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، دانشگاه ها و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد
     ایشان مشکل اصلی حوزه ساختمان سبز را این گونه تشریح کردند که هر انجمن خود را متولی ساخت و ساز سبز می دانند و به همین دلیل ساختاری منسجم و واحد برای ارزیابی و صحت سنجی وضعیت عمل کرد ساختمان های سبز موجود نمی باشد. به همین دلیل سازمان نظام مهندسی ساختمان با هدف تجمیع اطلاعات موجود و تدوین استانداردهای مورد نیاز برای ساختمان های سبز اقدام به فعال نمودن دبیرخانه صنعت ساختمان سبز ذیل تفاهم نامه فی مابین شورای مرکزی نظام مهندسی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور نموده است.
 سپس دکتر انصاری نیز ارائه¬ای با موضوع روند تبدیل ساختمان سبز به نیاز در دنیای کنونی داشتند و ساختار جوایز موجود برای ساختمان های سبز در خارج از کشور را بررسی کرده و ساختار پیشنهادی برای جایزه نشان تعالی ساختمان سبز را ارائه کردند. در این ساختار دامنه شمول و بخش های جایزه و نشان تعالی ساختمان سبز به شکل زیر معرفی شدند.
1.       بخش ساخت و تولید
2.       بخش خدمات
3.       بخش آموزش
4.       بخش عمومی و غیرانتفاعی
5.       طراحی و مشاوره
6.       زنجیره تامین سبز
همچنین بیان شد که جهت ارزیابی طرح ها، کمیته علمی جایزه و نشان مرکب از 21 نفر است كه در آن افرادی از ارزیابان ارشد، اساتید دانشگاه، مدیران با تجربه و صاحب نظران مرتبط با موضوع جایزه حضور خواهند یافت.
در ادامه کلیه اعصای حاضر ضمن ارزش نهادن به فعالیت فوق و مهم فراخواندن این حرکت، نقطه نظرات اصلاحی خود در جهت پر بارترشدن این حرکت و اصلاح روند ارائه نمودند
 در پایان مهندس طاهری اصل از تمامی حاضران در جلسه درخواست کردند که در روند اجرایی شدن ایده راه اندازی دبیرخانه صنعت ساختمان سبز همکاری¬های لازم را به انجام رسانند و پیشنهادات سازنده خود را برای اجرایی شدن هر چه بهتره طرح برای دبیرخانه ارسال نمایند همچنین تصمیم‌گیری در مورد روند و روش ارزشیابی طرح های ارسالی ساختمان های سبز به جلسات بعدی موکول گردید

image
shape
img
img
shape
shape
shape
shape
بالا