مشاهده جزئیات خبر

آشنایی با مزایا و معایب استفاده از دیوارهای سبز بعنوان سیستم سازه پایدار

دیوارهای با پوشش گیاهی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: نمای سبز و دیوار سبز که در این مقاله مورد توجه ما است. نمای سبز به طور معمول استفاده از گیاهان بالا رونده، به عنوان مثال، پیچک، که به صورت عمودی در نمای یک ساختمان گسترش می یابند؛ و به طور مستقیم بر روی سطح ساختمان بالا می روند و به یک سیستم پشتیبانی ثانویه نیاز دارند. گیاهان مربوط به نمای سبز معمولاً در زمین کاشته می شوند و یا در گلدان قرار داده می شوند. در مقابل، دیوار سبز در سراسر سطح دیوار، گیاه کاشته شده است. دو نوع اصلی از دیوار سبز هیدروپونیک و سیستم های سلولی-خاکی است. در سیستم های هیدروپونیک معمولاً گیاه بر روی بستری از حصیر متراکم یا نمد رشد می کند. در روش سلولی- خاکی بستر خاک با مواد معدنی مانند پشم سنگ جایگزین می شود.

هزینه بالا، یکی از چالش های اجرای دیوارهای سبز است. که البته این هزینه بسته به پروژه و محل اجرای پروژه متفاوت است. سرمایه گذاری اولیه دیوارهای سبز نسبت به دیگر پوشش های فلزی نمای ساختمان ها بالاتر است و البته هزینه نگهداری هم خود معضل بزرگی است. تا جاییکه هزینه نگهداری دیوار سبز سالانه تا 15 درصد هزینه اولیه را شامل می شود.

در مطالعات و بررسی های اخیر، صرفه جویی در مصرف انرژی مرتبط با ترکیب پوشش گیاهی بر دیوار ساختمان ها تایید شده است. مثلاً در یک تحقیق در کشور انگلستان، تاثیرات پوشش گیاهی بر خنک شدن دیوار  اثبات شد. دیوارهای سبز شدت سرمایش و گرمایش ناشی از شرایط جوی را تعدیل می کنند. درفصول سرد انگلستان، پوشش گیاهی می تواند دمای هوا در اطراف یک دیوار سبز را در محدوده  C° 3 تا  C° 5  حفظ کند، در حالی که سطوح دیوار معمولی می تواند تا 10 درجه سانتیگراد سردتر باشد. و در زمستان (نمای سبز) پوشش گیاهی می تواند مصرف متوسط انرژی در زمستان را کاهش دهد و به تبع آن تا 38٪ کاهش هزینه انرژی را به همراه داشته باشد زیرا درجه حرارت بین گیاهان و سطح دیوار بالاتراز دمای هوای محیط  است.

مساله تامین آب و تاسیسات لوله کشی برای آب رسانی بهینه برای دیوارهای سبز از اهمیت زیادی برخوردار است و روش های گوناگونی برای آبیاری این دیوارها وجود دارد. مثلاً، در ساختمان سبزروبن در لندن، انگلستان، گفته شده است که ذخیره سازی آب باران تنها منبع آبیاری است که از طریق جمع آوری آب باران در مخازن ذخیره سازی تعبیه شده در پشت بام تامین می شود.
آبیاری بیش از حد تاثیرات نامطلوبی بر دیوارهای سبز می گذارد.و گاهی خود پوشش گیاهی را نیز از بین می برد.

بطور کلی با بکارگیری یکسری نتایج مفید بدست آمده از تحقیقات اخیر می توان دیوارهای سبز مقرون به صرفه تر و ایمن تری ایجاد کرد. و بجای پنهان کردن و یا نادیده گرفتن نتایج نامطلوب، داده های جدید فرصتی را برای صنعت نوپای دیوار سبز فراهم می آورد تا با هزینه ای معقول و منطقی، جایگزین دیوارهای خشک و بی روح شده و حیات و نفس کشیدن و رشد را که واقعیت های زندگی ما هستند برای ما به ارمغان آورد.

image
shape
img
img
shape
shape
shape
shape
بالا